Blog
Zakup sprzętu poleasingowego – czy warto skorzystać?
Leasing jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców, którzy nie chcą jednorazowo angażować dużych środków własnych na sfinansowanie potrzebnego w firmie środka trwałego. W czasie trwania umowy leasingu to firma leasingowa jest właścicielem finansowanego przedmiotu, ale po jej zakończeniu istnieje możliwość wykupu użytkowanego sprzętu.
Czym jest sprzęt poleasingowy?
Sprzęt poleasingowy to taki, który albo nie został wykupiony przez leasingobiorcę po zakończeniu umowy albo został mu odebrany przez firmę leasingową na skutek nie wywiązywania się z warunków zawartej umowy np. w wyniku braku płatności, niewłaściwego korzystania z przedmiotu leasingu itd. Taki sprzęt zostaje następnie wystawiony przez firmę leasingową na sprzedaż. Niektóre firmy leasingowe same zajmują się sprzedażą sprzętu poleasingowego, a inne korzystają w tym zakresie z usług wyspecjalizowanych firm zewnętrznych. Sprzedaż sprzętu poleasingowego najczęściej odbywa się na zasadach aukcji z wyznaczoną ceną minimalną i kolejnymi licytacjami. Jest to zatem idealna okazja na zakup dobrego i całkiem nowego sprzętu w atrakcyjnej cenie.
Najbardziej powszechnymi środkami trwałymi, które można nabyć jako sprzęt poleasingowy są między innymi:
- samochody osobowe, dostawcze i ciężarowe,
- maszyny rolnicze,
- sprzęt IT,
- urządzenia i maszyny przemysłowe.
Kto może kupić sprzęt poleasingowy?
Sprzęt poleasingowy może kupić zarówno firma jak również osoba prywatna. Żeby znaleźć odpowiedni sprzęt w dobrej cenie należy przede wszystkim systematycznie śledzić ogłoszenia w internecie. Można je znaleźć bezpośrednio na stronach internetowych firm leasingowych lub ich partnerów, z którymi współpracują w tym zakresie.
Po zakończeniu umowy leasingowej część firm decyduje się pozostawić użytkowany sprzęt firmie leasingowej, decydując się na leasing nowego. Na rynek trafiają zatem urządzenia, maszyny i samochody dobrej jakości w bardzo atrakcyjnych cenach. Stopień zużycia często jest nieznaczny, dlatego na takie zakupy decyduje się coraz więcej osób.
Zalety sprzętu poleasingowego
Dobry stan techniczny i wizualny
Zdarza się, że w czasie trwania umowy leasingowej sprzęt nie zostaje w pełni wykorzystywany przez leasingobiorcę przez co nie jest nadmiernie zużyty. Pierwszą zaletą urządzeń poleasingowych jest zatem między innymi dobry stan wizualny oraz techniczny. Czasem można zauważyć nieznaczne ślady użytkowania, jednak nie mają one wpływu na funkcjonalność sprzętu.
Oddany po zakończeniu umowy leasingowej sprzęt musi być w 100% sprawny. Przed wystawieniem go na sprzedaż najczęściej jego aktualny stan oceniany jest przez uprawnionego rzeczoznawcę i potwierdzony profesjonalną wyceną. Przyszły nabywca może więc zapoznać się ze wszystkimi szczegółami dotyczącymi stanu technicznego przedmiotu oraz jego historią. Dodatkową korzyścią jest to, że przedmiot leasingu, wcześniej, w trakcie trwania umowy powinien podlegać regularnym przeglądom i konserwacjom w autoryzowanych serwisach.
Kompleksowy przegląd
Przed oddaniem sprzętu do sprzedaży ważny jest również jego kompleksowy przegląd, ewentualne naprawy oraz konserwacja. Firmy leasingowe mają prawo kontrolować sposób eksploatacji i stan techniczny sprzętu w trakcie trwania umowy leasingowej, dlatego większość tego typu urządzeń, maszyn lub samochodów, charakteryzuje wysoka jakość, a ich przegląd oraz wycena przez rzeczoznawcę dokonywane przed sprzedażą zazwyczaj tylko potwierdza ten fakt.
Sprawdzony sprzęt
Sprzęt poleasingowy, który był wcześniej używany przez innych przedsiębiorców jest przede wszystkim sprawdzony. Przedsiębiorcy, decydując się na leasing, najczęściej wybierają dla siebie profesjonalny i niezawodny sprzęt, który jak najlepiej sprawdzi się w ich działalności. Okres umowy leasingowej trwa zazwyczaj od 2 do około 5 lat – jeśli po tym czasie sprzęt jest sprawny i nadaje się do sprzedaży, to w dużej mierze decyduje to o jego niezawodności.
Czy kupno sprzętu poleasingowego się opłaca?
Zarówno sam leasing, jak również zakup sprzętu po jego zakończeniu, są coraz bardziej popularne na polskim rynku. Z tej formy korzystają zarówno osoby prywatne, jak i właściciele mniejszych lub większych firm. Dlaczego warto kupić sprzęt poleasingowy?
Oszczędność pieniędzy
Solidny sprzęt w okazyjnej cenie – tak często określane są urządzenia lub maszyny poleasingowe. Czasami sprzęt może mieć widoczne ślady użytkowania, co nie wpływa na jego działanie, ale może znacznie obniżyć jego cenę. Cena danego urządzenia zależy od jego stanu wizualnego, rocznika, a czasem również szczegółowej wyceny sprzedającego.
W przypadku samochodów osobowych, dostawczych lub ciężarowych rok produkcji może mieć duże znaczenie. Jak wiadomo, najwięcej i najszybciej na wartości traci samochód zakupiony jako nowy. Leasing trwa jednak najczęściej od 2 do 5 lat, przez co wartość samochodu kupionego po tym okresie nie będzie już tak drastycznie spadać. Możemy zatem kupić używany samochód w dobrej cenie i o wiele korzystniej niż w przypadku zakupu auta w salonie lub z drugiej ręki. Dodatkowo kupujemy pojazd ze sprawdzoną i udokumentowaną historią za cenę potwierdzoną profesjonalną wyceną.
Jakość sprzętu poleasingowego
Używane maszyny przemysłowe, sprzęt rolniczy czy samochody osobowe bądź dostawcze najczęściej odznaczają się bardzo dobrą jakością. Nawet kilkuletnie urządzenia mogą być dostępne w znakomitym stanie. To sprawdzony sprzęt, odpowiednio konserwowany, używany tylko kilka lat, przez co nie utracił swojej wartości i funkcjonalności. W porównaniu do ceny sprzęt poleasingowy jest naprawdę wysokiej jakości. Większość firm, które oferuje sprzedaż sprzętu poleasingowego, zapewnia także dodatkową gwarancję (może trwać od 2 tygodni do nawet kilku miesięcy), co tylko potwierdza jakość danego urządzenia.
Samochody poleasingowe mają udokumentowaną historię serwisową oraz podany dokładny przebieg. Część takich pojazdów to samochody powindykacyjne, które trafiły do sprzedaży, ponieważ leasingobiorca nie uregulował swoich zobowiązań względem firmy leasingowej. W takim przypadku samochody poleasingowe są jeszcze “młodsze” Mogą to być również auta, które w firmie używane były sporadycznie. Przy wyborze takiego sprzętu należy wziąć pod uwagę nie tylko rocznik, ale również sposób eksploatacji danego pojazdu.
Dbałość o środowisko
Zakup sprzętu z rynku wtórnego może także przyczynić się do dbałości o środowisko. To zarówno ekologiczne, jak i ekonomiczne podejście.
Zakup sprzętu poleasingowego to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców z wielu gałęzi przemysłu i różnych branż, a także dla osób prywatnych. Często takie używane maszyny, urządzenia czy samochody mogą być również stosowane w sektorze publicznym. Nasi eksperci z chęcią doradzą wszystkim klientom najkorzystniejsze rozwiązania – zarówno tym, którzy współpracują z nami w ramach leasingu, jak i tym, którzy chcą zakupić sprzęt poleasingowy. Zapraszamy do kontaktu!
Przeczytaj również:
- Leasing i pożyczka leasingowa dla nievatowca – wszystko, co musisz wiedzieć!
- Ile kosztuje leasing samochodu ciężarowego?
- Gdzie najłatwiej dostać leasing?
- Możliwości dofinansowania inwestycji w rolnictwie
- Leasing z wysokim wykupem – czy warto z niego skorzystać?