Leasing to wciąż jedna z najpopularniejszych i najbardziej korzystnych form finansowania inwestycji przez przedsiębiorców ponieważ stanowi doskonałe narzędzie służące optymalizacji podatkowej oraz przynosi korzystne efekty w zakresie rozliczania podatku VAT. Przedsiębiorcy korzystając z leasingu są w stanie szybciej się rozwijać, modernizować park maszynowy i na bieżąco wykorzystywać nowe technologie, co pozwala na skuteczne konkurowanie z innymi firmami. Poniżej wymieniamy kilka najważniejszych korzyści jakie wynikają dla przedsiębiorcy z tytułu zawarcia umowy leasingu:
- korzyści podatkowe polegające przede wszystkim na obniżeniu podstawy opodatkowania poprzez zaliczenie w koszty uzyskania przychodu wpłaty początkowej, miesięcznych rat kapitałowo-odsetkowych, wykupu i wydatków związane z użytkowaniem przedmiotu leasingu (leasing operacyjny) oraz części odsetkowej rat leasingowych i odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu (leasing finansowy)
- możliwość rozłożenia podatku VAT od sumy płatności leasingowych na raty w leasingu operacyjnym,
- możliwość odliczania całego podatku VAT od rat leasingowych w przypadku leasingu operacyjnego oraz podatku VAT z faktury na dostawę towaru w przypadku leasingu finansowego. Z wyłączeniem szczególnych przepisów dotyczących samochodów osobowych.
- duża elastyczność wynikająca z możliwości kształtowania i dostosowywania przez przedsiębiorcę wysokości i struktury zobowiązań leasingowych do swojej obecnej sytuacji finansowej poprzez określenie wysokości wpłaty własnej, okresu trwania umowy oraz wysokości wykupu. Możliwość dostosowania struktury rat do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy, np. sezonowych przychodów.
- uproszczona i szybka procedura przyznania leasingu w porównaniu do kredytu udzielanego przez banki co wynika z faktu, że właścicielem przedmiotu leasingu przez cały okres umowy jest firma leasingowa,
- łatwiejszy dostęp do uzyskania finansowania dla małych firm rozpoczynających działalność gospodarczą,
- mniejsza ilość ustanawianych przez firmy leasingowe zabezpieczeń w umowach leasingu w porównaniu do umów kredytowych. Standardowym zabezpieczeniem umowy leasingu jest weksel wystawiony przez leasingobiorcę oraz przedmiot leasingu, którego właścicielem jest firma leasingowa.
- poprawa płynności finansowej przedsiębiorcy ponieważ spłata rat leasingowych dokonywana jest z bieżących przychodów, wynikających z eksploatacji danego przedmiotu leasingu. W przypadku leasingu zwrotnego uwolnienie zamrożonych środków finansowych. Leasingobiorca odsprzedaje nabyte przez siebie środki trwałe firmie leasingowej, a następnie korzysta z niego na podstawie umowy leasingu. Dzięki leasingowi zwrotnemu firma otrzymuje jednorazowy przypływ gotówki, który może przeznaczyć na finansowanie działalności.
- oszczędność czasu – firma leasingowa jako właściciel przedmiotu leasingu bierze na siebie większość formalności z tym związanych np. zakup, rejestrację, ubezpieczenie, likwidację szkody itd