Blog
Kto może wziąć samochód w leasing?
Leasing, jako forma finansowania inwestycji firmowych, budzi coraz większe zainteresowanie wśród przedsiębiorców. Największą pokusę stanowią niskie całkowite koszty przedsięwzięcia i duże możliwości w zakresie optymalizacji wydatków, włącznie z odliczaniem podatku VAT. Dla kogo przeznaczona jest ta forma finansowania i co można zyskać, wybierając jeden z najpopularniejszych jej rodzajów jaki stanowi bez wątpienia leasing operacyjny?
Ważny jest rodzaj samochodu
Rozróżnienie na rodzaj pojazdu jest kluczowe dla odpowiedzi na pytanie, kto i w jakiej sytuacji może wziąć leasing, a raczej komu ów leasing zostanie udzielony. Od kategorii, wartości i przeznaczenia samochodu wiele bowiem zależy. Niektóre produkty zarezerwowane są dla firm o określonej charakterystyce, inne mogą dotyczyć nawet osób prywatnych. Jaki jest główny podział?
Leasing samochodów osobowych
Powyższa kategoria pojazdów należy do najczęściej leasingowanych, ze względu na ich uniwersalne zastosowanie. W niemal każdej firmie niezbędny jest samochód, który pozwala dotrzeć na spotkanie, załatwiać ważne sprawy biznesowe, czy jeździć w delegacje. W zależności od potrzeb firmy, flota może liczyć naprawdę wiele osobówek. Ich popularność oraz stosunkowo niska cena (w porównaniu ze skomplikowanymi maszynami czy nowoczesnymi pojazdami ciężarowymi) powoduje, że zazwyczaj łatwo jest tu uzyskać leasing różnym podmiotom. Samochody osobowe to również główny cel leasingu konsumenckiego.
Dla klienta indywidualnego to świetne rozwiązanie, ponieważ jest łatwiejsze do uzyskania niż kredyt, a zazwyczaj okazuje się również tańsze. Na czym polega leasing samochodu dla osoby prywatnej? Właściwie na tym samym, co leasing firmowy. W zamian za uiszczanie w terminie rat leasingowych można użytkować auto, a po wybranym okresie wykupić je lub też nie.
Leasing samochodów ciężarowych
W przypadku samochodów ciężarowych oraz droższych, czy bardziej specjalistycznych pojazdów leasing nie jest już tak łatwo dostępny choć oczywiście większość firm, które potrzebują takich właśnie sprzętów, najczęściej ma już jakieś doświadczenie, wiedzę oraz osiągają przyzwoite obroty. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że w takich przypadkach procedura uproszczona zazwyczaj nie jest stosowana. Trudno wyrokować kto może, a kto nie może pozwolić sobie na leasing określonego typu pojazdu, bo od tego są pracownicy firm leasingowych aby z nimi negocjować i uzgadniać poszczególne kwestie. Można poczynić jednak ogólną obserwację, że im bardziej specyficzne, zaawansowane, czy kosztowne potrzeby przedsiębiorcy, tym trudniej o finansowanie, a lista podmiotów chętnych do współpracy staje się krótsza.
Leasing dla firm
Leasing w szerokim ujęciu jest bardzo wygodną formą finansowania firmowych inwestycji. To stwierdzenie odnosi się tak samo do maszyn czy urządzeń przemysłowych, jak i samochodów. Przedsiębiorstwa różnej wielkości decydują się na niego ze względu na to, że w ogólnym rozrachunku jest stosunkowo tani, a do tego pozwala na rozłożenie kosztów w czasie – a więc nie zamraża majątku firmy.
Pytanie brzmi: czy wszystkie firmy mogą otrzymać leasing samochodu? Jeżeli mówimy o samochodach osobowych w ramach procedury uproszczonej, nie ma ku temu żadnych przeszkód. Wymaga ona bowiem jedynie załączenia wniosku, podstawowych danych firmy (takich jak NIP i REGON) oraz przedstawienia dowodów osobistych sygnatariuszy umowy. Każda jednostka, która prowadzi działalność gospodarczą, może zatem pozwolić sobie na taką formę finansowania. W przypadku pojazdów droższych oraz specjalnego przeznaczenia próg uzyskania finansowania ulega podniesieniu. Wszystko jednak nadal zależy od indywidualnej oceny ryzyka oraz negocjacji z firmą leasingową.
Jednoosobowa działalność gospodarcza – leasing samochodu
Działalność jednoosobowa to nadal działalność gospodarcza, a więc kwalifikuje się do powyżej opisywanej grupy. Ze względu na swój charakter oraz liczebność, warto jednak odrębnie omówić leasing dla firm jednoosobowych. W przypadku niewielkiej działalności obciążające kredyty mogą nie być najlepszym rozwiązaniem dla przedsiębiorcy. Leasing samochodu, zwłaszcza w modelu operacyjnym znacznie ułatwia spłatę zobowiązań, ponieważ likwiduje jednorazowe, duże wydatki.
Omawiając leasing na firmę jednoosobową, warto zauważyć, że w takich przypadkach zazwyczaj zakupione auto ma za zadanie służyć zarówno w celach biznesowych, jak i prywatnych. To oznacza, że najczęściej mikroprzedsiębiorcy będą mogli odliczyć jedynie 50% podatku VAT. Nadal jest to jednak korzyść, a więc warto pomyśleć nad wyborem takiego rozwiązania. Jak zostało już nadmienione wcześniej, w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej znacznie trudniej może przyjść uzyskanie finansowania na droższe samochody lub auta specjalne (np. ciężarowe), jednak w ostatecznym rozrachunku liczą się możliwości danej firmy, jej obrót, branża, w której działa i wiele, wiele innych.
Kiedy opłaca się wziąć auto w leasing?
Wiesz już, kto może wziąć auto w leasing, jednak warto się jeszcze zastanowić, kiedy skorzystanie z takiej formy finansowania inwestycji będzie uzasadnione. Leasing nie stanowi złotego środka na bolączki finansowe, rogu obfitości, który obdarowuje firmę upragnionymi funduszami, jednak oczywiście może znacząco pomóc w prowadzeniu działalności gospodarczej. Jak to zwykle bywa, niezbędna jest rozwaga i podejmowanie decyzji w oparciu o bieżące analizy własnych możliwości i potrzeb.
Leasing na samochód osobowy lub inne pojazdy warto traktować jako inwestycję. Nowe auta w firmie zwiększają mobilność pracowników, a tym samym możliwości biznesowego działania. W przypadku samochodów dostawczych lub ciężarowych stanowią one często podstawę optymalnego funkcjonowania firmy na rynku. Warto więc dokładnie zaplanować swoje potrzeby, przemyśleć zakup oraz wybrać dogodną ofertę. Leasing to jednak zobowiązanie, które musi zostać wypełnione, aby sprzęt mógł być użytkowany w czasie trwania umowy leasingowej oraz po jej wygaśnięciu (w zależności od wybranej opcji).
Obecnie leasing jest niezwykle opłacalny, a wszystko dzięki zmianom prawnym z 2014 roku, które zlikwidowały limit odliczania VAT-u, wynoszący 6 tys. zł. Dzisiejsze progi, czyli 100% lub 50% pomagają znacznie zmniejszyć koszty związane z zakupem i użytkowaniem nowego pojazdu.
Kto może wziąć leasing? Dużo zależy od finansującego
Powyższe rozważania wskazują, kto co do zasady może pozwolić sobie na leasing samochodu. Grupa ta, jak widać, jest dosyć obszerna. Tak naprawdę ostateczna decyzja należy do firmy leasingowej, która decyduje, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać leasing. Wybór odpowiedniej firmy leasingowej to często podstawa powodzenia całej operacji.
Na co należy zwrócić swoją uwagę lub, innymi słowy, co liczy się najbardziej podczas wyboru leasingodawcy?
- Zakres oferty – nie chodzi tu o rodzaj finansowanych pojazdów, bo samochody osobowe to dosyć jednorodna grupa i znaczna większość firm leasingowych oferuje ich finansowanie. Znaczenie mają jednak konkretne parametry oferty, czyli granica finansowania (jaką maksymalną wartość i wiek może mieć leasingowany samochód przy zastosowaniu procedury standardowej oraz uproszczonej), a także dostępne typy oferowanych produktów finansowych (leasing operacyjny, finansowy, pożyczka leasingowa itp.),
- Charakterystyka firmy leasingowej – chodzi tutaj głównie o podejście do Klientów. Niektóre podmioty chętniej współpracują z dużymi firmami, a inne chętnie i bezproblemowo finansują inwestycję małych, lokalnych przedsiębiorców, nawet w wydaniu mikro. O tym jednak dowiedzieć się można poprzez opinie krążące o danych firmach lub bezpośrednio, kontaktując się z ich przedstawicielem.
- Elastyczny czas finansowania – firma, która zapewnia sporą elastyczność, czyli duży zakres możliwego do wyboru okresu umowy, siłą rzeczy jest bardziej atrakcyjna i pozwala na skorzystanie z usług większej liczbie podmiotów.
- Możliwość negocjacji – firmy chętniej składają wniosek leasingowy i zawierają umowę, jeżeli mają na nią realny wpływ. W grę wchodzi ustalenie opłaty początkowej, raty leasingowe, optymalne rozłożenie płatności oraz szereg innych, czasem drobnych, ale ważnych z punktu widzenia przedsiębiorcy kwestii.
Podsumowanie
Leasing, ze względu na swoją uniwersalność, może być wybierany przez różne podmioty działające w świecie biznesu. To, dla kogo leasing będzie rozwiązaniem korzystnym, zależy od indywidualnych kwestii, jednak w większości przypadków skorzystanie z tej formy finansowania rzeczywiście jest niezwykle opłacalne. Jeżeli poszukujesz najlepszej oferty leasingu dla swojej firmy, skontaktuj się z wybranym doradcą SGB Leasing.
Mamy doświadczenie we współpracy z dużymi firmami, jak również z małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Zapewniamy dogodne warunki, a przede wszystkim elastyczne podejście do Klienta. Zapraszamy również do kontaktu bezpośrednio z naszym doradcą lub poprzez wypełnienie formularza kontaktowego, dostępnego na naszej stronie internetowej.